23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Under 200 ledige vvs’ere

Fremgang i vvs-branchen sender ledigheden blandt vvs’ere forsikret i Blik- og Rørarbejderforbundets a-kasse et stykke under landsgennemsnittet.

Fra juli 2014 til juli 2015 er antallet af ledige vvs'ere forsikret i Blik- og Rørarbejderforbundets a-kasse faldet fra 314 til 198 personer. Dermed er ledigheden i gruppen faldet fra 4,9 til 3,1 procent.

Faldet betyder også, at ledigheden for gruppen af vvs'ere er lavere end den gennemsnitlige ledighed i Danmark. I samme periode faldt ledigheden fra 4,7 til 4,3 procent. Det skriver fagbladet Dansk VVS.

Den faldende ledighed vurderes hovedsagelig at være et udtryk for aktivitetsfremgangen i vvs-branchen. I 2014 steg omsætningen i vvs-branchen med 2,1 procent, og den fremgang er forstat i 2015. Faldet i ledigheden er samtidig på linje med forventninger i Tekniqs Arbejdskraftundersøgelse fra juli 2015, som viser en beskæftigelsesfremgang i vvs-branchen.

Dog kan en del af den faldende ledighed også skyldes, at Blik- og Rørarbejderforbundet mister medlemmer - 39 har forladt forbundet det seneste år- og at folk falder ud af dagpengesystemet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03