23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Carlsberg Byen vælger entreprenør til 104 boliger

Arpe & Kjeldsholm skal bygge Scherfig Hus.
Annonce

Nu går byggeriet af 104 lejligheder med altaner, haver og tagterrasser i gang i Carlsberg Byen.

Arpe & Kjeldsholm A/S er valgt som totalentreprenør på byggeriet, som kommer til at ligge i bykvarterets nordøstlige hjørne ud mod Humleby.

- Vi har i forvejen et godt samarbejde med Arpe & Kjeldsholm, og jeg er glad for, at vi nu skal samarbejde om endnu et projekt, siger direktør i Carlsberg Byen Jens Nyhus.

Annonce

Arpe & Kjeldsholm er i forvejen tilknyttet som rådgiver på flere byggerier i bydelen; herunder professionshøjskolen UCC’s nye campusområde, Bohrs Tårn og Europaskole København.

Annonce

Scherfig Hus bliver nabo til den fredede bygning, Halmlageret, og rækkehuskvarteret Humleby. Alle lejligheder fra 1. sal og opefter får altaner, mens lejlighederne i stueetagen får haver, ligesom enkelte lejligheder får tagterraser.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|