23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Polen mangler arbejdskraft

I de seneste år har Polen været storleverandør af arbejdskraft til især den danske byggebranche. Nu mangler landet arbejdskraft i så stor stil, at man vender blikket mod Sydøstasien.

Medværtskab for fodbold-EM i 2012 presser byggesektoren i Polen, der i mange år har været storleverandør af arbejdskraft til især den danske byggebranche. Nu må landet vende blikket mod Sydøstasien for at skaffe medarbejdere nok.

Samtidig vil regeringen lokke de emigrerede arbejdere hjem med skattelettelser.

I øjeblikket står den polske byggebranche og mangler 200.000 arbejdere. Derfor har det været nødvendigt at importere arbejdskraft fra Ukraine og Hviderusland – og nu er turen altså kommet til Sydøstasien.

- Vores konkurrenceevne er på spil. Vi har ikke noget klart svar på, hvad der er det rigtige at gøre for at sikre den. Men hvis det fortsætter som nu, er vi nødt til at importere arbejdskraft fra Sydøstasien. Vi kan jo ikke få de folk, vi har brug for. Vi har ikke noget valg, siger Katarzyna Sochacka til DA's ugebrev Agenda.

Kilde: EpN

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web01