23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

M2 med millionunderskud

Det århusianske typehusfirma M2 kan fremvise et underskud på knap en kvart mia. kr.

I maj måned overtog danske Stones Invest typehusfirmaet M2 fra Landic Properties. Det har vist sig at være en dårlig forretning. M2 kan for regnskabsåret 2007 fremvise et tre-cifret million-underskud.

Årets resultat før skat for 2006/2007 endte på minus 230,4 mio. kr. I 2006 lød årets resultat på 24,1 mio. kr. De to resultater er ikke direkte sammenlignelige, da 2006/2007 regnskabet tæller 15 måneder, mens 2006-regnskabet kun tæller ni måneder. Det oplyser ErhvervsBladet.

Der oplyses ingen tal for omsætningen, men underskuddet har betydet, at egenkapitalen ved årsskiftet er røget en tur i minus – helt nøjagtigt er egenkapitalen på minus 164 mio. kr.

Adm. direktør i M2 ved årsskiftet var Søren Christensen. Han anser resultatet for utilfredsstillende.

Resultatet er påvirket af omkostninger i forbindelse med lancering og markedsføring af M2 samt afmatningen i salget af parcelhus-grunde.

Kilde: ErhvervsBladet - www.erhvervsbladet.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|