Sidste år slog Superspace sit navn fast med børnemøbelserien ”Honeycubes”. I år kan arkitekterne bag firmaet, Sarah Müllertz og Stine Holscher, meget vel skabe sig et navn på den internationale scene. Det er nemlig lykkedes de to arkitekter at etablere et samarbejde med celebrity-ikonet, Paris Hilton.
Superspace har fået til opgave at stå for konceptudviklingen af Paris Hiltons nye butikskæde, der kommer til at bestå af intet mindre end 400 butikker:
- Den første butik skal åbne til efteråret i Manchester og herefter går det løs med tre nye butikker hver måned, fortæller Sarah Müllertz til Byggeeksport.
Rygtet om den prestigefyldte ordre har tilsyneladende allerede spredt sig, for ifølge Byggeeksport har Superspace allerede fået flere henvendelser med tilbud om nye designopgaver.