Et flertal i Folketinget vedtog i sidste uge et beslutningsforslag om, at godskørsel for fremmed regning med varebiler skal være omfattet af godskørselsloven. Regeringen stemte imod forslaget.
Ifølge forslaget skal varebiler, der kører med pakker, varer mv. mod betaling have en tilladelse. For at få en tilladelse til godskørsel med varebiler skal der ifølge forslaget stilles krav om faglige kvalifikationer i form af en vognmandsuddannelse, økonomisk sikkerhed, grunduddannelse og efteruddannelse af chauffører samt at løn og ansættelsesvilkår skal følge de kollektive overenskomster.
Et flertal bestående af Socialdemokratiet, Enhedslisten, Alternativet, SF og Dansk Folkeparti stemte for forslaget, som pålægger regeringen at fremsætte et lovforslag om varebiler.
Et lovforslag vil tidligst blive fremsat i næste folketingsår, der begynder i oktober.