23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

CG Jensen bygger 400 meter brygge

Inden årsskiftet står Sandkaj færdig som Nordhavns ansigt mod København.

Der bygges og bankes i ét væk i Århusgadekvarteret. Samtidig med at der nu bor cirka 700 mennesker i det nye kvarter, er der stadig fuldt gang i byggeriet.

Og nu er maskinerne rykket ud i Nordbassinet mellem Marmormolen og Århusgadekvarteret, hvor der netop nu rammes pæle til den kommende Sandkaj Brygge.

CG Jensen er entreprenør og bringer stor erfaring med konstruktion på vand med sig ind i projektet, blandt andet fra opførelsen af Kalvebod Bølge.

Med færdiggørelsen af Sandkaj Brygge i slutningen af 2016 markeres samtidig færdiggørelsen af hele Sandkaj, hvor de sidste boligbyggerier langs vandet også forventes klar til indflytning i løbet af i år. Dermed bliver det, man kan kalde ’Nordhavns ansigt mod byen’, færdigetableret.

Bryggen er tegnet med blandede funktioner, således man både vil kunne nyde solen på en bred trappe fra Göteborg Plads og helt ned til vandet eller lægge til med små motorbåde, kanoer og kajakker, hvor kanten er højere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03