23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DTU Byg får million til forskning i hængebroer

I de kommende år skal DTU Byg afdække problemerne i kabelsvingninger på hængebroer. Resultaterne skal indgå i planlægningen af den kommende forbindelse med Danmark og Tyskland.

DTU Byg har fået 13,6 mio. kr. af Femern Bælt A/S og Sund & Bælt A/S til at forske i problemer med kabelsvingninger i hængebroer. Som en del af aftalen skal der bygges en ny vindtunnel specielt med det formål at teste mindre udsnit af fuldskala kabelsektioner.

Vindtunnelen skal bygges på Force Technology’s vindtunnel-faciliteter i Lyngby som en del af den fælles aftale mellem DTU Byg, Femern Bælt, Sund & Bælt og Force Technology. Forskningssamarbejdet skal bidrage direkte til udformningen af den fremtidige vej/sporforbindelse mellem Danmark og Tyskland, hvis valget falder på en hængebro.

Chefforsker lektor Christos Georgakis, DTU Byg, leder et team af topforskere fra DTU og udlandet i det fem-årige forskningsprojekt.

- Etableringen af vindtunnelen og den medfølgende bevilling giver DTU en enestående mulighed for at udforske kabelsvingninger på grund af vindpåvirkninger. Det vil ikke alene gøre os i stand til bedre at forstå de underliggende mekanismer i kabelsvingning, det vil også gøre os i stand til at foreslå forbedringer i udformningen af kabelkonstruktioner allerede tidligt i designprocessen af broen, forklarer han til DTUs hjemmeside.

Udover DTU deltager University of Bristol, University of Stavanger og University of Reggio Calabria i projektet.

Kilde: DTU Byg

BREAKING
{{ article.headline }}
0.117|