23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Caverion får ny koncernchef og CEO

Bestyrelsen i Caverion-koncernen har udpeget Ari Lehtoranta som ny koncernchef og CEO. Han tiltræder sin nye stilling den 1. januar 2017.

Ari Lehtoranta er født i 1963 og arbejder i dag som koncernchef i Nokian Tyres. Han har siden 2013 siddet i Caverions bestyrelse og overtog formandsposten i 2015.

- Jeg har været optaget af at udvikle Caverions bestyrelse, og er nu stolt over at få muligheden for at lede virksomheden ind i næste fase. Caverion har alle muligheder for at blive ledende inden for branchen, siger Ari Lehtoranta.

Caverions nuværende midlertidige koncernchef Sakari Toikkanen fortsætter i sin stilling som Senior Vice President, Group Development & Marketing og som bestyrelsesmedlem, når Ari Lehtoranta tiltræder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109