23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

H+H venter fortsat et nul-resultat

Såvel omsætning som indtjening er faldet markant hos porebetonproducenten H+H, som regner med at komme ud af regnskabsåret med et nul på bundlinjen. Det er mere end 200 mio. under niveauet for 2007.

Det er blevet sværere at afsætte porebeton i løbet af 2008. Det er konklusionen ovenpå den netop offentliggjorte kvartalsrapport fra H+H.

Ledelsen fremhæver især svære vilkår i Storbritannien som årsagen til, at omsætningen i tredje kvartal svandt ind med 25 %, mens resultatet faldt fra 54,8 mio. kroner i 2007 til -8,9 mio. i år.

Samlet set lander omsætningen i årets første ni måneder på 1,186 mia. kroner, hvilket er godt 16 % under sidste års niveau. Resultatet før skat lyder på 43,7 mio. mod 168,5 mio. kroner 2007:

- Den væsentligste nedgang i omsætningen kan henføres til UK-segmentet, hvor omsætningen faldt med knap 40 %. For den resterende del af koncernens aktiviteter faldt omsætningen for perioden med knap 4 %. Tilbagegangen i resultatet før skat kan henføres til alle koncernens segmenter og skyldes primært et fald i afsætningen og en intensiveret priskonkurrence på flere af koncernens markeder, forklarer H+H i sin meddelelse til Københavns Fondsbørs.

I halvårsrapporten var forventningerne til årets resultat før skat angivet til niveauet 40-60 mio. kroner. Det blev imidlertid nedjusteret til nul for en lille måned siden, og den prognose holder fortsat. Nedjusteringen skyldes engangsomkostninger til reduktion af medarbejderstyrken samt lavere salg end ventet på markederne i primært Storbritannien, Polen og Tyskland.

Kilde: H+H International

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125