Den 1. november er det præcis 30 år siden, at en ung overmontør ved navn Tommy Sejr Møller etablerede sin egen lille, lokale el-installatørvirksomhed. Han boede i den lille by Dalmose, og firmaet kom derfor til at hedde Dalmose El-Service A/S.
I løbet af tre årtier har den sydvestsjællandske bys lille el-installatør kontinuerligt vokset sig større og er i dag en innovativ og ambitiøs virksomhed med domicil i Slagelse med både nationale og internationale virksomheder i kundekredsen.
Senest har Dalmose El-Service A/S underskrevet en serviceaftale om vedligehold af Skandinaviens største solcelleanlæg på Lerchenborg Gods.
For halvandet år siden solgte Tommy Sejr Møller sine sidste aktier i Dalmose El-Service A/S til Brian Petersen, der nu er direktør og medejer af virksomheden sammen med Ole Richter Christensen, som købte sig ind i virksomheden allerede i 2006. Forinden aktiekøbet i virksomheden havde både Ole og Brian arbejdet som elektrikere i Dalmose El-Service A/S i flere år.
Tommy Sejr Møller arbejder nu som overmontør i Dalmose El-Service A/S og bistår de to nye ejere med sin rutine og mangeårige erfaring.