23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Spritnyt teaters belysning på plads efter konkurs

Frederikshavn-firmet Lyngsaa står bag facadebelysningen på det nybyggede Vendsyssel Ny Teater

Da ELS Group A/S i Frederikshavn gik konkurs i oktober i år var en af de igangværende opgaver facadebelysningen på Vendsyssel Teaters nye bygning i Hjørring.

Opgaven er sidenhen blevet løst af nyetablerede Lyngsaa A/S fra Frederikshavn. Firmaet overtog aktiviteterne efter ELS Group, herunder opgaven i Hjørring. 

- Vi har produceret, designet og opsat det hele, forklarer medejer af Lyngsaa, Torben Laustsen, til Electronic Supply.

Indevendigt er det Rødovre-firmaet Atendi, som har taget hånd om belysningen.

- Det er Danmarks største LED-installation og det mest avancerede lysstyringssystem i landet, siger projektmanager Søren Jørgensen fra Atendi til Nordjyske.dk.

Vendsyssel Teater indvier det splinternye teater den 14. januar 2017.

Building Supply retter:

Det fremgik oprindeligt, at Atendi fra Rødovre stod for arbejdet med facadebelysningen på det nye teater i Hjørring. Det er ikke rigtigt.

Facadebelysningen er designet, lavet og bliver udført af Lyngsaa A/S i Frederikshavn. Indvendigt har firmaet også leveret 11 specialfremstillede spejle til sminkurummene.

Atendi har stået for opgaver med belysningen indvendigt i teaterbygningen.

Redektionen d. 21.12.2016

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|