23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forlig om elektrikernes overenskomst

TEKNIQ og Dansk El-Forbund blevet enige om blandt andet mere moderne bestemmelser for funktionærlignende ansættelse

Dansk El-Forbund og TEKNIQ har netop indgået aftale om en ny treårig overenskomst på elområdet. Overenskomsten dækker 1.900 virksomheder med tilsammen 20.000 medarbejdere og gælder frem til 1. marts 2020.

- Det er et økonomisk ansvarligt forlig, og samtidig er der flere elementer, som peger fremad. Parterne er blevet enige om, at der i overenskomstperioden skal indføres regler om flekstid, og der er afsat midler til yderligere at styrke kompetenceudviklingen i branchen, siger adm. direktør Niels Jørgen Hansen i TEKNIQ.

- Derudover bliver der nogle mere moderne bestemmelser for funktionærlignende ansættelse, og vi får en egentlig funktionæroverenskomst for de elektrikere, der overvejende udfører arbejde, der er omfattet af funktionærloven”.

”Forhandlingerne i år har varet lidt længere end ved de seneste par overenskomstforhandlinger, men drøftelserne har hele vejen været gode og konstruktive. Og vi er glade for, at vi med den nye overenskomst kan være med til at sikre, at virksomhederne fremover vil få lidt større fleksibilitet”, siger Niels Jørgen Hansen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11