23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Byggekoncern ud med stort underskud

Tab på værdipapirer og en mislykket lancering af et nyt huskoncept kostede dyrt for Herning-firmaet 3 Boel A/S, der kom ud af 2008 med et negativt resultat på knap 148,5 mio. kroner efter skat.

3 Boel-koncernen, der blandt andet opererer inden for områderne bolig, byggeelementer ejendomme og værdipapirinvesteringer, oplevede tilbagegang i såvel omsætning som indtjening i det forgangne regnskabsår.

Koncernomsætningen gik ned med omkring 20 mio. til 239 mio. kroner, mens 2007-overskuddet på 4,6 mio. blev vekslet til et underskud på hele 148,5 mio. kroner:

- Årets resultat bærer præg af vores aktive adfærd i årene forud. Da finanskrisen kom henover 2008, mistede vi penge på aktier og obligationer og ligeledes penge på det nyopstartede huskoncept, Boel Living, som aldrig rigtig kom i produktion, skriver 3 Boel i sin årsrapport.

Trods underskuddet er ledelsen dog fortrøstningsfuld og venter sorte tal på driften i indeværende år:

- Siden har vi reorganiseret og er i skrivende stund i fremgang med salg af huse på et højere niveau end nogensinde – nemlig fem boligenheder pr. uge. Med dette aktivitetsniveau forventer vi at komme ud af 2009 med et positivt driftsresultat på vore primære aktiviteter, lyder vurderingen.

3 Boel er etableret af erhvervsmanden Knud Boel Troelsen, der er kendt som grundlægger af Kvik Køkkenet.

Kilde: 3 Boel A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|