23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Messecenter har store byggeplaner

Netop nu er Messecenter Herning (MCH) i fuld gang med at opføre en multiarena med plads til 15.000 tilskuere, men virksomheden har mod på mere.
Annonce

Hos MCH har man for tiden travlt med opførelsen af multiarenaen i Herning, som til næste år skal danne rammen om EM i kvindehåndbold.

Trods travlheden er virksomheden dog allerede i færd med at lægge planer for sit næste byggeprojekt; et oplevelsescenter på 45.000 m2:

Annonce

- Vi har haft personer i USA, Østen og Dubai for at se, hvad de er trenden i fremtidens oplevelsesverden. Vi vil stå stærkest muligt til fremtidens krav. I dag har vi faciliteter og erfaring, næste år en multiarena, og med endnu en tilbygning får vi et internationalt fyrtårn, der kan dække emner inden for sundhed, kost, fødevarer og energi. Vi vil opbygge nogle miljøer, der kan spille sammen med vores udstillinger, og som folk vil komme langvejs fra for at opleve, siger direktør Georg Sørensen til Herning Folkeblad.

Annonce

MCH arbejder fortsat på at udvikle konceptet bag byggeriet, som efter planen skal forbindes med multihallen. Målet er, at det nye oplevelsescenter kan indvies om tre til fem år.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Herning Folkeblad

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01