23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fremgang hos Inwido-koncernen

Årets andet kvartal endte med et overskud på 93 mio. SEK før renter og skat. Det er en halvering i forhold til samme periode i 2008, men samtidig markant bedre end de første tre måneder i år.

Hos den nordiske dør- og vinduesproducent, Inwido, har udviklingen i 2009 indtil videre medført en betydelig nedgang i overskuddet sammenlignet med sidste år.

Det netop offentliggjorte halvårsregnskab viser et overskud før renter og skat på 64 mio. SEK mod 229 mio. SEK i første halvår 2008. Omsætningen udgør i år 1,294 mia. SEK – en nedgang på 277 mio.

Inwido-koncernen kan dog glæde sig over pæn fremgang i forhold til årets første kvartalsregnskab. Således er underskuddet herfra på 29 mio. SEK byttet ud med et plus på 93 mio., og administrerende direktør Håkan Jeppsson ser flere positive tegn i markedsudviklingen:

- Efter en hård start på 2009 noterer vi nu øget efterspørgsel på et flertal af Inwidos markeder. Salget er i andet kvartal faldet med 18 % sammenlignet med sidste år, men det er bedre end sidste kvartal. Vores salg sker primært til konsumenter, som renoverer eller opfører egen bolig. Over for dette segment øgede vi salget i andet kvartal, siger direktøren.

Han oplyser endvidere, at Inwidos tilpasninger i produktionen indtil videre har medført besparelser på 170 mio. SEK i de faste omkostninger, og koncernen vil i de kommende måneder tilpasse kapaciteten yderligere.

Inwido beskæftiger godt 3.600 ansatte og står i Danmark blandt andet bag Storke og Outline.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.121|