23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stort Århus-projekt går i betalingsstandsning

Udviklingsselskabet Lighthouse er i økonomiske vanskeligheder og er nu gået i betalingsstandsning.

Ifølge dagbladet Børsen er endnu et af datterselskaberne til det krakkede Landic Properties gået i betalingsstandsning.

Denne gang er der tale om selskabet bag det ambitiøse Lighthouse-projekt på Århus Havn, der blandt andet omfatter et højhus på 143 meter:

- Jeg kan bekræfte, at Lighthouse er i betalingsstandsning. Vi har ikke forholdt os til betalingsstandsningen og er i øvrigt fuldt tilfredse med processen. Vi venter fortsat på at blive præsenteret for en køber og har ikke alternative planer. Der er i ingen grund til at tage sorgerne på forskud, siger Bente Lykke Sørensen, sekretariatschef i Århus Kommune.

Børsen oplyser, at der arbejdes i kulissen på at finde en køber. En mulighed kan dog også være, at Århus Kommune tager projektet tilbage og forsøger sig med et nyt udbud.

Kilde: Børsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03