23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ingen kompensation for multimedieskat

Building Supplys undersøgelse viser, at kun et fåtal af de danske byggevirksomheder giver deres medarbejdere godtgørelse for den nye multimedieskat.
Annonce

I de seneste to uger har Building Supplys læsere kunnet svare på, om deres virksomhed tilbyder medarbejderne kompensation for multimedieskatten.

Og tendensen er entydig; 376 brugere har svaret, og af disse arbejder kun 10 % i virksomheder, hvor medarbejderne bliver kompenseret. Hele 81 % må undvære kompensation.

Annonce

Og tendensen er gældende i hele industrien. I træ- og møbelindustrien får 13 % kompensation, i elektronikindustrien er det 11 %, mens metal- og fødevareindustrien ligger på henholdsvis 8 % og 13 %. Energibranchen topper med 15 %.

Annonce

I alt har over 1.600 brugere svaret på Industry Supplys portaler, men det skal understreges, at undersøgelsen ikke er repræsentativ.

Annonce
Deltag i den nye afstemning på Building Supply

I denne uge stiller vi spørgsmålet "Hvor høje tror du, lønstigningerne bliver i industrien i år?".

Annonce

Giv dit besyv med i afstemningsboksen i højre side.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04