Interessen for isolering, sparepærer, elspareskinner, vandbesparende toiletter og armaturer, solceller, lysdioder/LED og elektronisk styring af hjemmet er overvældende.
Helt kontant kan interessen aflæses på Silvans omsætning af energibesparende produkter, der er steget 15 procent i de sidste fem måneder. I den periode har Silvan og Elsparefonden, nu Center for Energibesparelser, arbejdet sammen om at bringe energibesparelserne til torvs.
Gør det selv-folket har for alvor smøget ærmerne op og griber nu det energirigtige værktøj, der kan spare kilowatt i hjemmet. De mest engagerede handymænd har ligefrem været på Silvans overtegnede gør det selv-skoler og lært om energibesparelser. Andre har søgt viden på butikkernes klimatorv med energibesparende produkter.
- Vi har mærket en kæmpe interesse for energibesparelser på ”klimatorvet” i vores 40 butikker. Ikke alene fra gør det selv-folket, men også fra den enlige mor, der gerne ville blive klogere på f.eks. energieffektiv belysning. Interessen har langt oversteget vores forventninger. Det har betydet en markant stigning på 15 procent i omsætningen af de energibesparende produkter, som vi har haft på hylderne i ét til to år. Hertil kommer salget af helt nye produkter, som er kommet til i forbindelse med klimatorvet, siger Kirsten Gjesing, gruppechef i Silvan kæden, i en pressemeddelelse.
Siden september har Silvan haft et særligt klimatorv med fokus på energibesparelser. F.eks. elektronisk styring af hjemmet, luftsolfangerne og solceller, sparepærer og lysdioder/LED, vandbesparende toiletter og armaturer, termostatventiler, energieffektive hårde hvidevarer, timere, sensorer, elspareskinner og isolering.
På klimatorvet har forbrugerne efterspurgt informationer om, hvor meget de kan spare både på pengepungen og i CO2-bidrag. Svarene har de blandt andet fået fra Center for Energibesparelser og producenternes informationsmateriale, der har været tilgængelig i kædens butikker.
- Center for Energibesparelser og Silvans samarbejde om klimatorvet er en succeshistorie. Det er en win-win-situation, når forbrugerne, forhandlerne og Center for Energibesparelser har et fælles ønske om at gå efter energibesparelser i hjemmet, siger Anders Hjorth Jensen, projektleder i Center for Energibesparelser.