23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Containere skal afhjælpe boligmangel i København

Københavns Kommune er klar til at opføre midlertidige boligcontainere som løsning på studerendes boligmangel.
Annonce

Når den nye planlov bliver vedtaget i Folketinget, bliver der åbnet op for, at kommunerne kan tillade midlertidig anvendelse af grunde i op til ti år.

Denne mulighed står Københavns Kommune klar til at udnytte. For at løse det store problem med boligmangel til studerende, vil overborgmester Frank Jensen (S) således tillade opstillingen af midlertidige boligcontainere på ledige grunde i hovedstaden.

Annonce

Det skriver Politiken.

Ifølge avisen kan det blandt andet dreje sig om grunde, der står tomme, imens ejere og myndigheder er i gang med at forberede byggerier. Som eksempler nævnes blandt andet Refshaleøen, Kløverparken, Nordhavnen og godsbaneterrænet.

Annonce

Frank Jensen håber, der kan opstilles containere svarende til op imod 80 boliger på hver 25 kvadratmeter på hver af disse grunde.

Annonce

Prisen kan blive i omegnen af 4.000 kroner pr. bolig.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01