23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Jeudan henter 958 millioner kroner

En succesfuld aktieemission sikrer ejendomsgiganten ny kapital til at fortsætte væksten.

Jeudan købte i efteråret ejendomme i København for i alt 3,2 mia. kroner og oplyste i den forbindelse, at man ville arbejde på at udvide kapitalgrundlaget.

Det er nu sket, og efter en fuldtegnet aktieemission er selskabet tilført et nettoprovenu på 958 mio. kroner.

- Vi er tilfredse med opbakningen fra både hidtidige og nye aktionærer. Med kapitaludvidelsen får Jeudan en investeringskapacitet i størrelsesordenen 2-4 mia. kroner, som vi vil udnytte, når og hvis de rette muligheder opstår, siger bestyrelsesformand Niels Heering.

Kapitaludvidelsen giver ikke anledning til ændringer i forventningerne til 2010, som fortsat lyder på en omsætning på niveauet 1 mia. kroner og et driftsresultat på 240-265 mio. kroner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078