23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Byggebeskæftigelsen fortsatte faldet i februar

Med en nedgang på 18 % i forhold til januar 2010 var der i februar 28.500 færre ansatte i byggebranchen end på samme tidspunkt året før. Særligt den hårde vinter spiller ind.

Dermed forsætter den tilbagegang, som satte ind i 2008, og som har ramt de private bygge- og anlægsvirksomheder særlig hårdt.

- Den faldende beskæftigelse skal dog også ses i lyset af, at den samlede aktivitet i branchen kom op på et usædvanligt højt niveau forud for krisen, pointerer seniorøkonom i Dansk Byggeri, Finn Bo Frandsen.

Kong Vinter satte arbejdet i stå

Udviklingen i beskæftigelsen er samtidig stærkt præget af den strenge vinter, som lagde store hindringer i vejen for bygge- og anlægsproduktionen.

- Danmarks Statistik fortæller os, at virksomheder med 22 % af den samlede beskæftigelse i bygge- og anlægsbranchen blev nødt til at begrænse produktionen i februar 2010. Sidste år påvirkede vintervejret kun virksomheder med 3 % af beskæftigelsen. Vinteren har altså spillet en stor rolle i februar for beskæftigelsen, konkluderer Finn Bo Frandsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|instance-web02