23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DS Flexhal bygger nyt til Knuthenborgs giraffer

Hobro-virksomheden har indledt opførelsen af en 1.464 m² stor højisoleret bolig til giraffer og sorte hesteantiloper hos Knuthenborg Park og Safari.

Byggeriet er udviklet sammen med Bertelsen & Scheving Arkitekter og skal efter planen stå færdig i midten af september.

Bygningen er planlagt under hensyn til dyrevelfærden og kan bl.a. opvarmes til 20°C via strålevarme. Desuden har den automatisk ventilationsanlæg samt både større og flere ovenlys end sædvanligt for staldbyggeri i landbruget.

Udover selve staldbygningen rummer anlægget cirka 3.200 m² udvendige indhegnede folde og 1.500 m² veje og forplads.

Projektet i Knuthenborg er bl.a. blevet muligt via et legat fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112|instance-web01