Trods skærpet konkurrence formåede PL Entreprise at øge omsætningen fra 69,7 til 79,3 mio. kroner i 2009.
Væksten i aktivitetsniveauet blev dog ikke omsat til fremgang i resultatet, og overskuddet før skat er således faldet fra 6,3 til 3,2 mio. kroner.
Resultatet er dog bedre end forventet, og PL Entreprise betegner i det store hele 2009 som ”et godt år”. De senere års fremgang har medført betydelige investeringer i virksomheden, hvilket er en væsentlig årsag til den lavere indtjening.
Blandt andet er der indkøbt nyt og mere avanceret materiel, ligesom der er investeret i en opgradering af it-systemet i forbindelse med en flytning til nyt domicil.
Ved indgangen til det nye år havde PL Entreprise en ordrebeholdning svarende til godt tre måneders produktion. Samtidig er det lykkedes at komme fint fra start i 2010 – blandt andet med et
plejeboligbyggeri i Nexø, der indledes til oktober.
Ledelsen forventer på den baggrund, at både beskæftigelse, aktivitet og resultat ender på nogenlunde samme niveau som i 2009.
