Danmark og Tyskland er på hver sin måde langt fremme i udviklingen af vedvarende energikilder og grønne løsninger.
Især inden for reduktion af energiforbruget i bygninger er begge lande frontløbere.
Men til trods for landenes respektive ekspertise på området, er potentialet i udvekslingen af erfaringer og løsninger stort.
Eksempelvis er Tyskland længere fremme med grønt byggeri og udviklingen af grønne og bæredygtige byggematerialer end Danmark, og det skal vi udnytte.
Det mener man i hvert fald hos Skanska Øresund og Dansk-Tysk Handelskammer, som er gået sammen om en ”Green Building Event”, der afholdes mandag d. 11. oktober fra kl. 13.45 på Fisketorvet i København.
Indlægsholdere fra bl.a. Green Building Council Denmark, Koch Architekten og By & Havn vil her sætte fokus på, hvorledes Danmark i højere grad kan implementere bæredygtighed i byggesektoren og grønne erhvervsarkitektoniske løsninger fra det tyske marked.
Læs mere på
www.handelskammer.dk