23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brødrene Dahl og Optimera oppe igen efter cyberangreb

It-systemerne fungerer atter efter nogle svære uger

Det internationale cyberangreb i forrige uge havde store konsekvenser for byggevarekoncernen Saint-Gobains danske foretagender, herunder Brødrene Dahl, Optimera og Øland. Men nu kører it-systemerne igen, og det glæder naturligvis direktøren, Jesper Faurholdt.

- Vi er oppe at køre igen, og jeg er enormt stolt over vores kunder og vores hårdtarbejdende medarbejdere. Da det blev besluttet fra centralt hold at lukke de danske it-systemer ned, efter at Saint-Gobain International var blevet angrebet, reagerede vi hurtigt og kom hurtigt i dialog med kunder og samarbejdspartnere.

- Hvor vi internt har siddet med udfordringerne 100 procent, har kunderne takket være en stor indsats kun mærket de måske 20 procent. Det er naturligvis 20 procent for meget i forhold til en dagligdag med meget dialog via elektroniske medier, med dag-til-dag-levering og elektroniske bestillinger, men kunderne har vist os tålmodighed, som vi er rigtig glade for, konstaterer Jesper Faurholdt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095