23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tidligere IBI-medejer i spidsen for ny virksomhed

Bo Olesen, som i 2006 solgte developer-firmaet IBI til Sjælsø, har startet et nyt selskab inden for ejendomsudvikling. Med på holdet er flere tidligere IBI- og Sjælsø-folk.

Under navnet NRE Group har en ny aktør set dagens lys på markedet for ejendomsudvikling. Det oplyser dagbladet Børsen.

Bag selskabet, der har slået sig ned i IBI’s gamle hovedsæde i Ikast, står Bo Olesen, der var blandt ejerne i IBI, som tilbage i 2006 blev solgt til Sjælsø for omkring 800 mio. kroner.

Formålet med NRE Group er at udvikle butikscentre og andre retailprojekter, og selskabets adm. direktør, Stig Göte, forventer, at der i løbet af et par år vil være gennemført et ”fornuftigt” antal projekter og opbygget en ”fornuftig” pipeline:

- Vi er i alt otte hoveder i den nye organisation, og stort set alle har været med i IBI. Men vi er først ved at etablere os. I den forbindelse er det rart, at vi fra starten har fået nogle fysiske projekter at beskæftige os med, siger Stig Göte.

Han henviser her bl.a. til et blandet bolig- og retailprojekt i Trøjborg, Århus, som er overtaget fra Nordica Real Estate og ejes sammen med TK Development. Desuden er endnu et dagligvareprojekt angiveligt tæt på i Vejle.

Ifølge Stig Göte bliver NRE Groups primære fokus de såkaldte ”box-shops”, der kan rumme supermarkeder, møbelforretninger, byggemarkeder osv.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03