23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aarsleff på opkøb i Vestjylland

Entreprenørkoncernen har overtaget VG Entreprenør A/S i Lemvig, der årligt omsætter for ca. 35 mio. kroner.

VG Entreprenør er specialiseret inden for kystsikring og øvrige vandbygningsarbejder og har aktiviteter over hele landet.

De to virksomheder har tidligere samarbejdet om forskellige molebyggerier, og Aarsleff oplyser, at VG Entreprenør fortsætter som hidtil:

- Ledelsen fortsætter i det nye ejerskab. Det er hensigten, at VG Entreprenør A/S skal fortsætte sine aktiviteter ud fra sin egen adresse, og at firmaets særlige kompetencer skal videreudvikles som et selskab i Aarsleff-koncernen, oplyser Aarsleff i en meddelelse til fondsbørsen.

Aarsleff-ledelsen oplyser endvidere, at effekten af overtagelsen vil indgå i resultatforventningerne for 2010/11. De offentliggøres samtidig med årsregnskabet 2009/10 senere på året.

Per Aarsleff A/S nedjusterede for nyligt sine forventninger til årsresultatet fra 70 til 60 mio. kroner før skat.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.174|instance-web01