23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Udsolgt kloakmesse slår dørene op i Fredericia

137 udstillere – ny rekord – står klar, når Kloakmessen 2018 åbner torsdag i Fredericia.
Annonce

Kloakmessen 2018 i Messe C Fredericia torsdag den 25. og fredag den 26. januar bliver en ny rekordmesse. Fagmessen er udsolgt. Det betyder det hidtil største messeareal – og hidtil højeste antal udstillere.

- Kloakmessen får 137 udstillere. Det er tre flere, end da vi satte rekord ved den seneste messe for to år siden, siger formand Tom Ewers fra brancheforeningen Danske Kloakmestre.

Annonce

Han håber også på en besøgsrekord. Hvis ikke, kan brancheformanden se frem til en våd hjemtur:

- I et øjebliks uopmærksomhed er jeg vist kommet til at love, at jeg vil svømme over Lillebælt, hvis vi ikke når 3.000 gæster, siger Tom Ewers.

Annonce

Blandt de mange udstillere på årets messe er grossisten Brødrene Dahl, der tager til Fredericia for at komme i dialog med de udførende i branchen:

- Kloakmessen er en god mulighed for at møde kollegaer fra branchen i øjenhøjde og styrke den gode relation. Vi er der for at sparre om de udfordringer, som både store og små virksomheder oplever i hverdagen, siger salgsdirektør Flemming Nielsen.

Annonce

Kloakmessen afholdes hvert andet år og satte i 2016 rekord med 2.855 besøgende fagfolk.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04