Byggeriets forventninger forbliver på samme niveau. Den sammensatte konjunktur-indikator fra Danmarks Statistik viser -33 i januar mod -32 i december.
Indikatoren er en sammenvejning af byggeriets forventninger til beskæftigelsen de kommende tre måneder samt en vurdering af ordrebeholdningen ved udgangen af den foregående måned.
Forventningerne til beskæftigelsen er faldet fra -22 i december til -25 i januar, mens ordrebeholdningen ligger på -42, hvilket er det samme som for en måned siden.
Dårligt vejr dæmper byggerietAnlægsentreprenørerne er hårdt ramt af det dårlige vejr, og det giver sig udslag i, at faggruppen har de klart mest negative forventninger til beskæftigelse og omsætning.
Generelt oplyser virksomheder, der repræsenterer 38 % af beskæftigelsen i bygge og anlæg, at dårligt vejr var årsag til produktionsbegrænsninger i januar måned.
![]() |
Kilde:
