Udsigten til et stigende elevoptag får nu Århus Akademi til at planlægge en stor udvidelse af faciliteterne på Gøteborg Allé i Aarhus Nord. Det oplyser Jyllandsposten.
En ny penthouse-etage skal bane vej for ni nye klasselokaler samt nye områder til studie- og lærerforberedelse:
- Vi har oplevet en stor fremgang i ansøgertallet til HF de seneste to år med stigninger på 28 og 43 %, og derfor er der behov for mere plads. Med en ny penthouse-etage oven på den nuværende hovedbygning får vi ekstra 1.800 m² oven i de nuværende ca. 6.000 m², siger rektor Hans Chr. Risgaard til avisen.
Udover den ekstra etage er Århus Akademi også i gang med at forbedre indeklimaet i den eksisterende bygning og renovere de udendørs arealer; herunder etablering af parkeringspladser.
Det samlede byggeprojekt løber op i cirka 50 mio. kroner og ventes afsluttet og klar til indvielse efter sommerferien.