23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bornholmsk byggefirma drejer nøglen

Efter otte år som ejer af Bechs Byg i Svaneke må bygmester Jørn Bech opgive at føre virksomheden videre. Med konkursen mister seks ansatte deres arbejde.

Et stort erstatningskrav er årsagen til, at Bechs Byg i Svaneke nu er taget under konkursbehandling af skifteretten på Bornholm.

Indehaveren gennem otte år, Jørn Bech, startede selv i firmaet som lærling, og både han og de seks ansatte står nu uden arbejde:

- Det er mig meget imod at lukke en virksomhed i Svaneke, men igennem flere år har vi ikke tjent penge nok. Vi var ved at ane lys i horisonten, men så fik vi et stort erstatningskrav, fortæller han til Bornholms Tidende.

Bygningerne vil nu blive sat til salg, og Jørn Bech oplyser, at han ikke selv vil forsøge at rekonstruere firmaet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04