23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aalborg Lufthavn klar til stort byggeprojekt

Sammen med Arkitektfirmaet Nord har Aalborg Lufthavn netop sendt et projekt med 6.400 m² ny- og 12.000 m² ombygning i udbud.

Trafikken til og fra lufthavnen i Aalborg er i vækst, og det har skabt behov for mere plads.

Lufthavnsledelsen har gennem en længere periode arbejdet med planerne for en udvidelse og er nu nået så langt, at bygge- og anlægsarbejdet er sendt i udbud.

Projektet omfatter en ca. 6.400 m² stor udvidelse af den eksisterende lufthavnsbygning, som ved samme lejlighed skal ombygges. Desuden skal der foretages en omlægning af forpladsen.

Pris: 150 mio. kroner

Udvidelsen medfører blandt andet, at antallet af gates udvides fra 6 til 13, at caféområder og tax-free-butik udvides og at antallet af standpladser til fly vokser til ni. Desuden skal der etableres VIP-faciliteter og anlægges 1.000 nye parkeringspladser. Prisen for projektet er angiveligt ca. 150 mio. kroner.

Aalborg Lufthavn oplyser i forbindelse med udbuddet, at man forventer at give syv aktører mulighed for at byde på projektet via prækvalifikation, og fristen for at komme i betragtning er den 29. april.

Læs mere under

Licitationer

her på Building Supply.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|