23948sdkhjf

Svenningsens tænker Skandinavisk

- Vi har forstærket holdopstillingen med ansættelse af to nye medarbejdere i ledende positioner i virksomheden. Den ene som ny eftermarkedschef med ansvar for reservedele og service i hele Danmark. Den anden i en helt nyoprettet stilling som marketing- og produktchef for hele Skandinavien.
Det forklarer adm. direktør Kristian Refnov, Svenningsens Maskinforretning A/S.

Simon Lærke Jensen har taget springet fra bilbranchen til ny eftermarkedschef for hele produktviften hos Svenningsens i Danmark. Han kommer med en kommerciel baggrund og har tidligere været projektleder og regionschef hos bilmærkerne Citroën og Peugeot, hvor han også har været omkring eftermarkedet.

- Når det gælder kundepleje og eftermarked, er bilbranchen med helt fremme, og jeg tror, at jeg med nye øjne kan bringe nye ideer til at sikre optimal service for Svenningsens brede spektrum af kunder, siger Simon Lærke Jensen. Den nye eftermarkedschef er 36 år og bor med sin familie på Sydsjælland.

Ny Skandinavisk gruppe
Lars Rævsager skal som chef for Marketing- & produktgruppen lede en helt ny afdeling hos Svenningsens. Der er tale om en skandinavisk position, hvor Lars Rævsager skal støtte, udvikle og servicere virksomhedens forhandlernet i Danmark, Sverige og Norge.
Svenningsens vil fortsat have specialister til at tage sig af salget af de enkelte brands, men fremover vil de kunne hente yderligere support hos Lars Rævsager, som blandt andet bliver forhandlernes link ind i Svenningsens-organisationen.
Lars Rævsager er en erfaren branchemand med en halv snes års erfaring fra maskinbranchen med både salg og leverandørkontakter. Han er 41 år og bor privat ved Skælskør.

Nyt fokus
Adm. direktør Kristian Refnov forklarer, at Svenningsens siden foråret 2018 har valgt at fokusere på væsentligt færre brands.
- Tidligere har vi skaffet alt til alle. Det gav mening engang, for det var indbegrebet af god service. Men af flere årsager mener vi ikke, at man kan det på markedspladsen i dag. Alle oplever, at presset i samfundet generelt er højere og alt skal måles, vejes og dokumenteres, dette øger helt naturligt også kundens krav til deres maskiner og samarbejdspartnere.

Samtidig bliver maskinerne og den tilhørende teknologi mere og mere avanceret. I fremtiden vil det at være teknisk begavet og have hænderne ”skruet rigtigt på” ikke være nok til at løse alle opgaver, det kræver specialisering og fokus. Samtidig er indtjeningen i branchen under pres, og derfor måler og vejer vi også hele tiden, hvad der giver mening for os.

Markederne bliver mindre over tid, uanset hvilket segment vi ser på, og derfor er en del af den nye vej fremad også at vi i dele af organisationen skal tænke skandinavisk for at opnå den kritiske masse, der giver mening i fremtiden, fastslår adm. direktør Kristian Refnov.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094