23948sdkhjf

Facadepræmiering: God detalje på Allégade

I sidste uge hædrede Frederiksbergs borgmester, Jørgen Glenthøj, vinderne af årets Facadepræmiering, og altaneksperterne fra Altan.dk fik prisen for ”Den gode detalje” for arbejdet med to gadealtaner på Allégade 24A.

- Det er vigtigt, at nye tilføjelser som for eksempel altaner udføres med respekt for bygningerne og sikrer den høje arkitektoniske kvalitet. Her vil vi gerne fremhæve altanprojektet på Allégade 24A, hvor man på eksemplarisk vis har opsat to altaner på bygningens hjørne, siger borgmesteren om altanerne. Han fortsætter:

- Altanerne er nænsomt og naturligt tilpasset ejendommens facadearkitektur, så ingen bevaringsværdier er gået tabt. De beriger endda byen med et parisisk strejf og giver nyt liv til facaden, som er med til at tegne byrummet.

Massiv altan-interesse på Frederiksberg
De danske kommuner meddeler om et stigende antal ansøgninger om tilladelser til altaner i løbet af det seneste år. På Frederiksberg vokser interessen for etableringer af altaner eksplosivt, og alene de sidste fire år er antallet af altan-ansøgninger steget med 141 pct.

- Vi er meget glade for at blive præmieret med prisen for ”Den gode Detalje” af Frederiksberg Kommune, hvor vi oplever massiv interesse for altaner. Denne anerkendelse bekræfter, at det gode håndværk kan forene æstetik med praktiske altaner. De tilfører mere lys til lejligheden og ekstra kvadratmeter til boligen, men forøger også borgernes livskvalitet ved at give dem et åndehul, hvor de kan nyde en kop kaffe i solen, siger adm. direktør i Altan.dk, Casper Knudsen.

Det er anden gang, at prisoverrækkelsen finder sted, og traditionen er kommet for at blive, understreger Jan E. Jørgensen (V), formand for Frederiksberg Kommunes By- og Miljøudvalg.

- Vinderne er projekter, der bidrager til byen og dens identitet. Og det er borgerne selv, der nominerer projekterne. Jeg håber, at denne præmiering med tiden udvikler sig til at blive en endnu større begivenhed med massiv folkelig opbakning, siger han.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.101