Harrys Flisemarked er det danske navn på en tysk detailkæde, der er markedsleder i Nordtyskland med 11 forretninger i området.
Forretningen i Fredericia er første skridt mod en etablering på det danske marked, og allerede i år er det planen at fortsætte ekspansionen med et showroom i København:
- Foruden fliser har vi toiletter, håndvaske, badekar og armaturer. Konceptet er at samle alt under ét tag, så kunderne kan se og købe et komplet bademiljø samme sted, fortæller direktør Steen Weber.
Den nye butik i Fredericia ligger på Navervej og er indrettet med 22 forskellige bademiljøer, som løbende bliver udskiftet i takt med tidens trends. Desuden rummer udstillingen 4.000 forskellige fliser. Butikken holder åbningsfest lørdag den 18. juni og søndag den 19. juni.