23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Hansson & Knudsen skal renovere 480 lejligheder

Entreprenørfirmaet har vundet renoveringsordren på små 250 millioner hos Svendborg Andels Boligforening. Opgaven giver 100 mand arbejde i 2 år.
Annonce

Kort før ferien blev entreprenørfirmaet Hanson & Knudsen A/S udpeget som vinder af licitationen på renovation af 480 lejligheder fordelt på 24 af Svendborg Andels boligforenings boligblokke.

Den omfattende renoveringsopgave indebærer nedrivning af eksisterende mure, hvorefter der isoleres og mures op igen, nyt bad og køkken til lejlighederne samt sammenlægning af flere af de pt. 480 lejligheder. Det skriver licitationen.dk.

Annonce
Arbejdsro og arbejdspladser

- Det er en dejligt stor opgave som giver ro i koncernen, fordi der er arbejde til cirka 100 medarbejdere i de to år, projektet løber. Dette er kun første etape af den gennemgribende renovering, siger adm. direktør Povl Christensen til licitationen.dk.

Annonce

Rambøll udvalgte på vegne af Svendborg Andels Boligforening det vindende bud, som lød på 249.937.500 kr. Blandt de firmaer, der bød på projektet var også MT Højgaard A/S og 5E Byg A/S.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02