23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Feriecenter vil udvide for 10 mio. kroner

Dayz Resort Rønbjerg har haft en god sommer, og det giver mod på at investere.
Annonce

I december 2009 måtte Rønbjerg Feriecenter ved Løgstør i Nordjylland indgive konkursbegæring, men få måneder senere blev aktiviteterne overtaget af Strandhotellerne.

Den nye ejer renoverede centrets badeland og feriehuse for godt 50 mio. kroner, og i slutningen af maj 2010 genåbnede feriecentret under sit nye navn; Dayz Resort Rønbjerg.

Annonce

Det nyrenoverede feriecenter er kommet godt fra start og kan her i sin anden sæson se tilbage på en sommer med en belægning på 86 %. Ifølge Nordjyske.dk baner det nu vej for en 900 m² stor udvidelse af centerbygningen samt opførelse af otte nye hytter.

Annonce

Ifølge centerdirektør Søren Sandberg er der tale om en investering på over 10 mio. kroner, som gennemføres frem mod næste forår.

Annonce

Til forskel fra det tidligere Rønbjerg Feriecenter arbejder Strandhotellerne med en model, hvor boligerne ejes af private.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|