Hvad skal der ske med arealet, hvor Tivoli Karolinelund i Aalborg lå?
Det spørgsmål sender Aalborg Kommune til åben debat. Spørgsmålene spænder bredt – om området skal fastholdes til park uden bebyggelse, om området kan bebygges delvist, hvordan der skabes spændende rammer for nye attraktioner, hvad der skaber en attraktiv by mv.
Der er dog enkelte fokuspunkter som Aalborg Kommune ønsker, skal indgå i en kommende omdannelse af Karolinelund, nemlig:
• ønsket om at skabe gode rammer for oplevelser, kultur og fritid
• ønsket om at bevare en grøn profil i området, og
• ønsket om at sikre areal til på sigt at kunne åbne Østerå gennem området.
Aalborg Kommune besluttede i december 2010 at afvikle forlystelsesparken Tivoli Karolinelund og igangsætte en omdannelsesproces for området. Aalborg Kommune inviterer nu til debat om Karolinelunds fremtid i perioden 5. oktober til 30. november 2011.
Aktiviteter danner rammen om debattenI debatperioden er planlagt en række aktiviteter, som alle er gratis.
Eksempelvis afholdes den 13. oktober et oplæg ved stadsarkivet om områdets historie, baggrund og status for omdannelsen og områdets placering i et bystrategisk perspektiv.
Mere information vedrørende debat og aktiviteterne omkring transformationen af Karolinelund findes på
.
Der publiceres løbende forskellige informations- og baggrundsmaterialer om debatten og området.