23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

TKD præsenterer overskud

TK Development kom ud af første halvår 2011/2012 med et overskud på 16,9 millioner. Forventningen om et plus på 100 millioner for hele året fastholdes.

Efter et underskud på 5,1 mio. kr. i årets første kvartal kan ejendomsudvikleren TK Development igen fremvise et overskud.

Resultatet efter skat var i første halvår af 2011/2012 på 16,9 mio. kr. mod 6,2 mio. kr. for samme periode året før. Omsætningen i første halvår udgør 159,6 mio. kr., et fald på 22% i forhold til samme periode året før.

Koncernens ledelse anser fortsat projektporteføljen for at være stærk. På den baggrund fastholdes forventningen til hele 2011/2012 om et overskud efter skat på 100 mio. kr. Den fornyede uro på de internationale finansielle markeder og dermed længerevarende salgsforhandlinger om koncernens færdigopførte projekter medfører dog, at der er en vis usikkerhed forbundet hermed. De kommende år forventes et højere indtjeningsniveau baseret på koncernens stærke projektportefølje.

TK Developments samlede projektportefølje udgør pr. 31. juli 2011 3.407 mio. kr. Heraf udgør de færdigopførte projekter 2.071 mio. kr. De indbringer en årlig nettoleje på 144 mio. kr., svarende til en forrentning af anskaffelsessummen på ca. 7 %. Forrentning af anskaffelsessummen ved fuld udlejning forventes at udgøre 7,7 %.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03