23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

10 virksomheder i Odders gamle sygehus

Byrådet i Odder har vedtaget, at 330 m² af byens tidligere sygehus - nu VitaPark Odder - skal bruges til erhvervshus.

VitaPark Odder - byens tidligere sygehus - skal omdannes til kontorfællesskab for 9-10 virksomheder.

Det er målet for en visionsplan Odder byråd har vedtaget for det tidligere sygehus, som nu får navnet VitaPark Odder. Ud over beslutningen om et erhvervshus har byrådet i en nyligt vedtagne vækststrategi besluttet at styrke erhvervsudviklingen.

Faciliteter og kontorfællesskab

Planen indebærer, at erhvervshuset skal fungere som kontorfællesskab for mindst 9-10 små, etablerede (iværksætter-)virksomheder, som skal kunne drage nytte af de almindelige fordele ved at bo i et fællesskab, hvor man deles om møderum, spiserum og diverse faciliteter og udstyr.

Fællesfaciliteterne skal omfatte møderum, køkken, spiserum, teknikrum, toiletter m.v. Evt. kan der indrettes opholdsrum, arkivplads, motionsrum o.l., som kan være med til at gøre huset attraktivt og styrke fællesskabet og den uformelle sparring.

Erhvervshuset skal rumme det nyoprettede sekretariat for UdviklingOdder, der blev en realitet ved fusionen mellem Odder Erhvervs- og Udviklingsråd og Odder Turistforening (VisitOdder).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01