23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bekendtgørelse på vej: Gult kort til mineraluld !

Gammel mineraluld kan være kræftfremkaldende og skal håndteres derefter - nyt udkast til mineraluldsbekendtgørelse afslutter årtiers slagsmål om arbejdsmiljøet for alle, der arbejder med mineraluld

En ny bekendtgørelse om håndtering af mineraluld er på vej. Vedtages den uden ændringer - og det bliver den - skal gammel mineraluld allerede fra 1. januar håndteres efter kræftreglerne, når man renoverer eller nedriver en bygning.

Dermed kommer de skrappeste arbejdsmiljøregler til at gælde for arbejde med gammel mineraluld - som er mineraluld produceret før 1997. Dog med undtagelser, der gør reglerne lempeligere end f.eks. arbejde med asbest. De nye regler omfatter planlægning, udførelse og bortskaffelse.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|instance-web04