23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tømrermester: Nu får vi sendt fakturarerne hurtigere ud

Tømrerfirmaet Jakob Ebbesen har i dag en fast måde at bruge IT-værktøjer på. Det giver en ensartet arbejdsproces fra kundeoprettelse til fakturering
Annonce

 Nu får du muligheden for at møde nogle af de håndværks- og entreprenørvirksomheder, som er med i konkurrencen om at blive Danmarks mest IT-modne håndværksvirksomhed.

 - Overblik, tidsbesparelser og kommunikation – både internt og eksternt – er dér, hvor vi har oplevet størst værdi med IT-værktøjer. Samtidig er det også dér, den største forandring ligger. Med overblikket, har vi langt færre fejl, primært i forhold til leverandører og materialer på konkrete sager. Det siger tømrermester og indehaver Jakob Ebbesen fra tømrerfirmaet Jakob Ebbesen i Fårvang i Midtjylland. Virksomheden har otte medarbejdere

Annonce

 . Tidsbesparelser bliver set i hurtigheden i at godkende og ekspedere fakturerer i forhold til tidligere. Kommunikationen i virksomheden er blevet lettere, og det er nemt at kommunikere opgaver og arbejdssedler fra kontoret og ud til medarbejderne. Men samtidig også den anden vej, hvor dokumentation af udført arbejde, kvalitetssikring, billeder og tegninger ligger samlet på den pågældende sag, siger Jakob Ebbesen.

Annonce

 - I dag har vi en fast måde at bruge vores IT-værktøjer på, hvilket giver en ensartet arbejdsproces fra kundeoprettelse til fakturering.

Det gør også, at vi i dag fremstår som en mere samlet virksomhed, hvor hver medarbejder har fået og tager mere ansvar for de ting, de laver og dokumentere, som har en væsentlig betydning for den faktura, som kunden i sidste ende modtager.

Annonce

 Mere fokus på løsninger

- Det handler om at komme i gang med digitalisering og IT-værktøjer.

Havde vi skulle gøre det forfra, så ville vi have mere fokus på, hvilke løsninger vi havde brug for og som kunne understøtte de behov vi havde, fremfor hvad de forskellige leverandører mente vi skulle købe og bruge, fremhæver tømrermester Jakob Ebbesen.

Annonce

Læs også: Malmos: Sådan ændrede digitalisering vores virksomhed

Læs også: Sådan ændrer IT-værktøj forretningen for tømrermestre

Annonce
De Digitale Håndværkere Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03