23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bauhaus-chef i Roskilde: Vi rammes hårdt af uvarslet vejarbejde

Varehuschef i Bauhaus i Roskilde, Troels Skaaning, er i lighed med butiksfolkene hos Elgiganten og Biltema, der ligger i området for enden af en blind vej, Industrivej, i den østlige del Roskilde, frustreret over et større vejarbejde på den nærliggende Københavnsvej, som er en af hovedfærdselsårene i Roskilde. Vejarbejdet skaber lange bilkøer på den korte strækning fra krydset Betonvej/Købehavnsvej og frem til butikkerne på Industrivej.

Det skriver sn.dk

Vejarbejdet skaber store trafikale problemer i hele området og varehuschefen er især vred over ikke at være blevet informeret inden vejarbejdet gik i gang.

Kommunen har informeret butikkerne langs Københavnsvej.

- Men det berører jo også alle os andre i hele området, når trafikken nu går i stå, fremhæver varehuschefen overfor sn.dk

Nyt fra byggecentrene Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126