De nye ejere af Hotel Kronprinds Frederik i Fredericia, Halbergs Hotels, har fået udarbejdet planer for udvidelser af hotellet.
Udvidelsesplanerne omfatter en konferencefløj og en ny værelsesfløj, som forventes ibrugtaget i 2012/ 2013. Det skriver Fredericia Folkeblad ifølge ID Arkitekters hjemmeside. Det er arkitektfirmaet, som har udarbejdet tegningerne til de ønskede udvidelser.
AnnonceBåde til- og nybygningUdbygningen af hotellets kursuscenter indebærer at bygge ovenpå den eksisterende kursusdel. Før arbejdet kan gå i gang mangler dog tilladelser. Det skriver Fredericia Folkeblad ifølge Licitationen.
AnnoncePlanerne omfatter ydermere en ny værelsesfløj, som skal løbe parallelt med Vestre Ringvej, der ligger vest for hotellet.
Annonce
