23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

75 Ørestad-boliger får svensk ejer

Sjælsø har indgået aftale med Fastighets AB Balder om salg af 75 lejligheder i boligejendommen ”Stævnen” i Ørestad Syd.

”Stævnen” er tegnet af Wilhelm Lauritzen Arkitekter og stod færdigt som Ørestad Syds første boligbyggeri i 2009.

Flemming Joseph Jensen, adm. direktør i Sjælsø, oplyser, at ejendommen er solgt på vilkår svarende til Sjælsøs bogførte værdi af projektet,.

Han forventer, at ejendomsudvikleren også fremadrettet vil kunne sælge gode og velbeliggende boligprojekter i det Storkøbenhavnske område.

- Vi er glade for aftalen med Balder, som understreger de kapitalstærke svenske investorers stigende interesse for investering i det københavnske ejendomsmarked, siger direktøren.

Erik Selin, VD i Balder, har følgende kommentar til handlen:

- Vi køber en god ejendom af en professionel modpart med en interessant beliggenhed i København, hvilket langsigtet passer godt ind i Balders ejendomsportefølje. Den fortsatte tilflytning til København og de historisk lave priser på velbeliggende beboelsesejendomme er et godt grundlag for investering i ejendomme i København.

Læs mere om Stævnen på www.stavnen.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125