Tirsdag morgen udbrød der strejke blandt medarbejderne på cementfabrikken Aalborg Portland som følge af utilfredshed med ledelsens udspil i de igangværende lønforhandlinger.
Onsdag morgen valgte medarbejderne imidlertid at genoptage arbejdet, og på et møde onsdag ved middagstid nåede de stridende parter til enighed.
Fællestillidsmand Harry Andersen fortæller til Nordjyske Medier, at lønforhandlingerne endte med en stigning i timelønnen på 2,60 kr. Ledelsens udspil lød oprindeligt på 1,50 kr., mens medarbejderne havde krævet 4,50 kr. mere i timen.
- Det er selvfølgelig ikke det vi havde håbet på, men det var det, der kunne lade sig gøre i virkeligheden, siger tillidsmanden til Nordjyske.
Oveni de 2,60 kroner kommer nu lokalforhandlinger, som yderligere kan give en smule ekstra i lønningsposen.
