23948sdkhjf

10 håndværkere er anholdt på kommunalt byggeri

Efter et tip om ulovlig arbejdskraft besøgte Nordsjællands Politi tirsdag byggeriet af et nyt Sundhedshus i Helsingør. Det resulterede i, at 10 ukrainske mænd blev anholdt og sigtet for ulovligt arbejde. Det skriver Helsingør Dagblad.

Elindco er hovedentreprenør på opgaven, og Helsingør Kommune er bygherre.
Det er derfor ifølge mediet kommunens ansvar, at der ikke sker social dumping eller bliver benyttet ulovlig arbejdskraft, men kommunen har nu bedt Elindco om en redegørelse.

- Det er jo ikke sådan at vi som kommune kan gå rundt at spille politimænd overfor hovedentreprenøren, hans underentreprenører og medarbejdere, siger Jan Krog Islin, projektleder i Helsingør Kommune, til Helsingør Dagblad.

Faglig sekretær i 3F Frederiksborg Daniel Leigther Dyhrberg siger til Helsingør Dagblad, at bygherren og medarbejderne på byggepladsen tidligere har afholdt møde, samt at en underentreprenør trak tidligere sig på grund af manglende overenskomst. Han oplyser til mediet, at de er ved at undersøge sagen nærmere.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.093