23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Arkitektkonkurrence skåret ned til tre

Arkitekter fra tegnestuerne Dissing og Weitling, Arkitema og Dorte Mandrup Arkitekter er udvalgt til den videre konkurrence om Kulturhus Trommen i Hørsholm.
Annonce

Arkitektkonkurrencen om udviklingen af Kulturhus Trommen fik 21 interesserede teams til at byde ind. De er nu reduceret til tre teams. Det skriver sn.dk.

Det drejer sig om tegnestuerne Dissing og Weitling, Arkitema og Dorte Mandrup Arkitekter. De har nu frem til den 4. juni til at udarbejde forslag for Trommens udvikling. Vinderforslaget ventes offentliggjort den 21. juni.

Annonce

Konkurrencen og udbygningens formål er dels at sikre en større interaktion mellem Kulturhus Trommen og den omgivende bymidte, dels at give plads til flere aktiviteter og brugere af Kulturhus Trommen herunder skabe muligheder for etablering af en restaurant/cafe i huset og dels at muliggøre at Biblioteket også kan benyttes som selvbetjeningsbibliotek, dels at optimere arealerne i biblioteket, så det i højere grad svarer til visionerne for fremtidens biblioteker.

Annonce

Budgettet for udbygningen ventes at blive 15 mio. kr.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|