23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fængselsbyggeri sikrer jobs hos lokal entreprenør

MSE A/S i Nørre Alslev kan se frem til at have ti mand beskæftiget i et halvt år med arbejde på det nye statsfængsel ved Nørre Alslev på Falster.

Med infrastrukturprojekter på Lolland-Falster, der de kommende syv-otte år løber op i ca 60 mio. kr., er der grund til optimisme på øerne.

Hos entreprenørfirmaet MSE A/S i Nørre Alslev har byggeprojekterne allerede kastet ordrer af sig. Firmaet er således blandt de første, som har fået opgaver på det nye statsfængsel på Falster.

- Det er en entreprise, som består af noget jordarbejde, noget kloakarbejde og noget befæstigelse og noget veje og så videre, forklarer Peter Hein Svendsen, entrepriseleder i MSE, til TV2 Øst.

Op mod 1.000 arbejdspladser i projektet

For MSE betyder fængselsopgaven arbejde til ti mand i op mod seks måneder.

Fængselsbyggeriet får dog en langt større betydning for området som helhed. Alt i alt ventes det at skabe 1.000 arbejdspladser.

- De næste adskillige år vil der jo være ganske mange håndværkere og entreprenører, der vil have deres gang derude. Vi forventer, at der i lange perioder vil være flere hundrede mennesker beskæftiget, siger kontorchef i kriminalforsorgen Erik Bang til TV2 Øst.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web02